6 Niedziela Zwykła – 11.02.2024

2024-02-11

6 Niedziela Zwykła – 11.02.2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

11 lutego 2024r.

 

Szósta Niedziela Zwykła

1. Od dziś do I Niedzieli Wielkiego Postu włącznie przeżywamy 57 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. W tym roku pod hasłem: „Trzeźwość polską racją stanu”. Jego celem jest włączenie nas wszystkich w nurt przebłagania za pijaństwo i inne grzechy, a także wyproszenie łaski nawrócenia dla grzeszników. Prosimy o podjęcie w tym tygodniu różnych form modlitwy w intencji trzeźwości narodu.

2. We wtorek ostatkowe Spotkanie Młodych. O 18.30 Msza Św. i Różaniec a dalsza część w salkach. Serdecznie zapraszamy młodzież ze szkół średnich i starszą.

3. Najbliższa środa, 14 lutego, to Środa Popielcowa. Rozpoczyna się Wielki Post, czas nawrócenia i pokuty. Msze Św. w naszym kościele o godz. 7.00; 15.00 – poprzedzona Koronką do Bożego Miłosierdzia, 17.30 z udziałem dzieci i 18.30.Posypanie głów popiołem, na znak gotowości do podjęcia pokuty, w czasie każdej Mszy Św.

4. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14 roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy – od 14 do 60 roku życia. Kościół jednak zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy nie są do niego zobowiązani.

5. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych. W naszym kościele w każdy piątek Wielkiego Postu Drogi Krzyżowe, o godz.17.15 z udziałem dzieci i o godz. 18.00. Gorzkie Żale w niedziele o godz. 18.00.

6. Od Środy Popielcowej do niedzieli Kwartalne Dni Modlitw o Ducha Pokuty. Wielki Post powinien być naznaczony naszą współpracą z Bogiem, który daje nam siłę zaczynania od nowa. Włączmy się do  tej modlitwy całego Kościoła.

7. W Środę Popielcową rozpoczyna się okres obowiązkowej spowiedzi wielkanocnej. Potraktujmy bardzo poważnie to wymaganie prawa kościelnego.

8. Od Środy Popielcowej, już po raz dziesiąty, w obu warszawskich diecezjach będziemy przeżywać Liturgię Stacyjną. Na wzór tradycji rzymskiej, począwszy od Środy Popielcowej do Niedzieli Palmowej w kolejne dni wierni gromadzą się na indywidualnej i wspólnotowej modlitwie w wyznaczonych świątyniach w Warszawie zwanych kościołami stacyjnymi. Jest to okazja do zatrzymania się i refleksji nad własnym życiem. Każdego dnia Wielkiego Postu w wyznaczonym kościele będzie obowiązywał ten sam program. Kościół otwarty będzie od 6.00 do 21.00. Przez cały dzień będzie możliwość spowiedzi; do 15.00 potrwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Poza tym, o godz. 12.00 wspólna modlitwa Anioł Pański i Różaniec; o 15.00 Koronka do Bożego  Miłosierdzia i Droga Krzyżowa; o 19.00 Gorzkie Żale. Na zakończenie Msza św. o godz. 20.00 i Apel Jasnogórski.

W gablocie na zewnątrz kościoła wywieszony jest pełny wykaz Kościołów Stacyjnych wraz z ramowym programem liturgii obowiązującym w tych kościołach. Nasz kościół będzie Kościołem Stacyjnym 2 marca (sobota). Już dziś wszystkich zapraszamy i zachęcamy do włączenia się w ten wymiar wielkopostnego nurtu modlitwy.

9. Pierwszy piątek Wielkiego Postu to Dzień modlitwy i postu za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich. Udzielmy wsparcia osobom wykorzystanym seksualnie poprzez naszą modlitwę i post. Módlmy się też o miłosierdzie Boże dla wszystkich, którzy dopuścili się tego grzechu. W tych intencjach modlić się będziemy w czasie każdej Mszy Św. i w tej samej intencji będą odprawiane tego dnia wszystkie Drogi Krzyżowe.

10. W najbliższy piątek Drogę Krzyżową o godz. 18.00 poprowadzą osoby ze środowiska farmaceutów. Po Mszy Św. o godz. 18.30 adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 20.00 , następnie spotkanie formacyjne tej grupy w salce.

11. W przyszłą niedzielę o godzinie 16.00 Msza Św. i spotkanie przygotowujące do I Komunii Świętej. Zapraszamy dzieci z klas III z rodzicami.

12. Ofiary składane na tacę w przyszłą niedzielę będą przeznaczone na Seminarium Duchowne w Warszawie.

13. Pod chórem są do nabycia najnowsze numery czasopism katolickich. „Gość Extra” poświęcony jest tematom związanym z Wielkim Postem. Zachęcamy do lektury prasy religijnej.

APEL
PRZEWODNICZĄCEGO
KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
O SOLIDARNOŚĆ Z OFIARAMI WOJNY NA UKRAINIE,
PO DWÓCH LATACH OD INWAZJI ROSYJSKIEJ

Wkrótce minie kolejna rocznica pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych z września 2023, od początku wojny zostało poszkodowanych ponad 27 tys. osób cywilnych, z czego 14 tys. odniosło rany, 7 tys. poniosło śmierć, w tym ok. 500 dzieci. Zginęło ok. 70 tys. żołnierzy ukraińskich, a 120 tys. odniosło rany. Na całym świecie zarejestrowano prawie 6,5 mln uchodźców wojennych z Ukrainy, w tym prawie 1 mln w Polsce.

Od samego początku wojny Kościół w Polsce – za pośrednictwem Caritas Polska, Caritas Diecezjalnych, Biura Pomocy Kościołowi na Wschodzie, męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych, parafii, instytucji i firm oraz osób prywatnych – świadczy pomoc potrzebującym Ukraińcom zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie.

Liczba osób, która uzyskała pomoc rzeczową w Ukrainie w 2023 wyniosła 570 tys. Tylko w ramach programu Rodzina Rodzinie otoczono bezpośrednią opieką 1800 najbiedniejszych rodzin. Wysłano ponad 90 tys. paczek z żywnością i środkami higienicznymi. Caritas pomaga rodzinom z dziećmi, angażując się w organizację kolonii letnich i obozów, wsparcia psychospołecznego w świetlicach oraz centrach dziennej pomocy osobom z niepełnosprawnościami.

W naszym kraju Caritas prowadzi ponadto 28 Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które wspomagają ponad 92 tys. uchodźców, wśród nich ponad 30% to dzieci. Ponad 70 tys. osób dorosłych i dzieci skorzystało ze wsparcia psychologicznego oraz różnego typu działań integracyjnych pozwalających na lepsze funkcjonowanie w polskim społeczeństwie. W kursach języka polskiego wzięło udział ponad 10 tys. osób, a 14 tys. osób otrzymało pomoc w znalezieniu zatrudnienia. W 2023 roku ponad 23 tys. osób korzystało ze schronienia w ośrodkach Caritas oraz innych placówkach kościelnych.

To tylko niektóre z licznych działań, podejmowanych przez Kościół w Polsce, na rzecz ofiar wojny. Wszystkie one są niczym innym, jak Ewangelią w praktyce, w myśl słów: „cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40).

Wojna trwa nadal, dlatego – mimo pewnego zmęczenia tym tematem – solidarność z mieszkańcami Ukrainy jest tym bardziej potrzebna. Jako Kościół w Polsce pragniemy kontynuować to wielkie dzieło pomocy, dlatego zwracam się z gorącym apelem o nieprzerwaną solidarność z potrzebującymi Ukraińcami. Proszę o zorganizowanie ogólnopolskiej zbiórki pieniężnej we wszystkich parafiach w Polsce, po każdej Mszy Świętej w Środę Popielcową 14 lutego br.

Zebrane środki zostaną przekazane, za pośrednictwem Caritas Polska, na wsparcie osób najbardziej potrzebujących – seniorów, osób z niepełnosprawnością oraz rodzin, które straciły swój dom. Wszystkich ofiarodawców zapewniam o mojej serdecznej pamięci i modlitwie.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, dnia 8 lutego 2024 roku

© Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Warszawie 2023