GRUPA WARSZAWSKA MODLITWY JEZUSOWEJ
Zapraszamy do dołączenia do warszawskiej grupy osób praktykujących modlitwę Jezusową. Jest ona związana ze wspólnotą, która powstała przy opactwie tynieckim. Grupa warszawska będzie spotykała się przy Parafii Nawiedzenia NMP w Warszawie (ul. Przyrynek 2). Pierwsze spotkanie,na którym będzie wprowadzenie w praktykę modlitwy Jezusowej i przedstawienie spraw organizacyjnych, odbędzie się 18 listopada o godz. 19.00 w sali parafialnej.
Grupa warszawska osób praktykujących modlitwę Jezusową będzie ściśle związana zewspólnotą powstałą przy klasztorze tynieckim. Jest skierowana do wszystkich zainteresowanych modlitwą Jezusową. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu będzie stanowiło dla grupy warszawskiej punkt odniesienia, duchowe centrum i miejsce stałej formacji do życia w modlitwie. Będzie jednak niezależna finansowo oraz zachowa autonomię co do organizacji swoich spotkań i innych działań podejmowanych we własnym zakresie.
Spotkania będą się odbywać się w pierwszy, trzeci i piąty poniedziałek każdego miesiąca w salce parafialnej przy kościele pw. Nawiedzenia NMP w Warszawie (ul. Przyrynek 2). Zaczną się bezpośrednio po Mszy św. o godz. 18.30, czyli około godz. 19.00, praktyką modlitwy Jezusowej, po której następi konferencja i reszta spraw.
Członkiem grupy warszawskiej może zostać każdy chrześcijanin, który ma ukończone 18 lat i pragnie praktykować modlitwę Jezusową. Nie ma górnej granicy wieku. Celem jej istnienia jest wzrastanie w świętości wszystkich jej członków poprzez uczestnictwo w spotkaniach, życiu sakramentalnym i osobistym praktykowaniu modlitwy Jezusowej. To tworzenie przestrzeni do rozwoju duchowego i wiary w oparciu o duchowość modlitwy Jezusowej, filokaliczną, monastyczną oraz pogłębianie różnych zagadnień teologicznych z nimi związanych.
Udział w innych wspólnotach, stowarzyszeniach i ruchach o charakterze modlitewnym, formacyjnym czy apostolskim nie stanowi przeszkody w przynależności do grupy warszawskiej osób praktykujących modlitwę Jezusową. Uczestnictwo w niej cechuje wolność. Żaden element formacyjny nie będzie obowiązkowy, zaś stopień zaangażowania każdy podejmuje sam w zależności od osobistych możliwości. Grupa będzie pomagała wejść w praktykę modlitwy Jezusowej osobom poczatkującym w niej.
Jej podstawowym elementem formacyjnym będzie udział w spotkaniach. Pomoże to w regularnej i osobistej praktyce modlitwy. Ważnym elementem uczestnictwa w spotkaniach będzie rok formacyjny. Oznacza to, że każdego roku będzie proponowany jeden temat przewodni, w ramach którego będą głoszone konferencje na cotygodniowych spotkaniach. W pierwszym roku (2024/2025) temat jest następujący: Podstawowe zagadnienia modlitwy Jezusowej. Głównąpublikacją dla tych zagadnień jest „Modlitwa Jezusowa. Przewodnik po rekolekcjach Oddychać Imieniem”. Ta pozycja przedstawia najważniejsze kwestie praktyki modlitwy Jezusowej oraz przybliża charakter rekolekcji Oddychać Imieniem.
Czym zaś jest modlitwa Jezusowa?
Polega na powtarzaniu jednej formuły: Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną, grzesznikiem. Jest to jej klasyczne wezwanie. Nawiązuje do słów z Nowego Testamentu: wołania niewidomego – Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną (Łk 18,38) oraz modlitwy celnika – Boże, miej litość dla mnie, grzesznika (Łk 18,13). Przystępując do modlitwy Jezusowej powinniśmy się modlić w duchu niewidomego i w duchu celnika – prosimy naszego Zbawiciela o Jego miłosierdzie, aby otworzyły się nasze oczy tak, żebyśmy ujrzeli Jego chwałę.
Powyższe wezwanie modlitwy Jezusowej składa się z dwóch części. Pierwsza stanowi wezwanie Jezusa, z wypowiedzeniem Jego Imienia oraz wyznaniem Jego Bóstwa. Zawiera zatem uwielbienie, adorację, wyznanie wiary. Druga część jest prośbą o miłosierdzie. Wyraża skruchę i prośbę do Boga o zmiłowanie się nad człowiekiem, który staje przed Nim jako grzesznik.
Można stosować także inne formuły: Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną; Panie Jezu Chryste, zmiłuj się nade mną czy Panie Jezu lub Panie Jezu Chryste. Każdy może wybrać formułę, która jest dla niego najodpowiedniejsza. Dla początkujących polecana jest klasyczna wersja wezwania modlitwy Jezusowej.
Powstała ona w środowisku mnichów. Jest głęboko biblijna. Jej korzenie tkwią w Nowym Testamencie. W jej podejmowaniu należy pamiętać o trzech elementach: niczego nie rozważać, o niczym nie myśleć, niczego sobie nie wyobrażać. Wystarczy jedynie ciągłe powtarzanie formuły modlitewnej ustnie lub w myślach i bycie świadomym przebywania w Bożej Obecności. Mnisi pisali, że wszelkie wyobrażenia, wizje czy myśli są przeszkodą w modlitwie i należy się ich wystrzegać, aby nie ulec ich urokowi.
Modlitwa Jezusowa jest ściśle związana z Filokalią, która jest największym i najbardziej znanym zbiorem pism w duchowości chrześcijańskiej. Obejmuje wybrane teksty wielu autorów chrześcijańskich z okresu od IV do XVII wieku. Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC, jako pierwsze w Polsce, podjęło się wysiłku wydania Filokalii w całości, które obejmuje pięć tomów. W 2023 r. wyszedł pierwszy z nich. W tym zbiorze tekstów możemy znaleźć wiele wskazań dotyczących życia duchowego oraz modlitwy. Dominującą jej formą jest modlitwa Jezusowa. Niektórzy nazywają Filokalię szczególnym rodzajem podręcznika do tej modlitwy. Podejmuje ona jednak dużo więcej tematów. To prawdziwa szkoła duchowości, modlitwy i teologii chrześcijańskiej.
Zapraszamy ponadto do zapisania się na newsletter. Poprzez niego będzie można otrzymywać na bieżąco wszystkie informacje, które są związane z działalnością opactwa tynieckiego wokół Filokalii i modlitwy Jezusowej. Oprócz tego będziemy chcieli dzielić się fragmentami treści monastycznych i rozważaniami związanymi z przybliżaniem duchowości i teologii Filokalii oraz modlitwy Jezusowej, aby je lepiej rozumieć. Na newsletter można zapisać się poprzez stronę filokalia.pl.
Więcej informacji o warszawskiej grupie osób praktykujących modlitwę Jezusową można przeczytać na portalu o duchowości monastycznej – cspb.pl (w dziale modlitwa Jezusowa).